Београд, 13. мај 2010. године – Данас је започео рад дводневне конференције „Зауставимо насиље заједно“ у организацији Министарства просвете Владе Републике Србије и УНИЦЕФ-а на којој ће бити представљена системска решења и заштитна мрежа за децу унутар и око школе, регионални планови за повезивање школа у програму, као и примери добре праксе. Конференција је окупила више од 350 ученика, наставника и директора основних школа из Србије, ментора у програму “Школа без насиља’’, просветних саветника и инспектора, представника надлежних министарстава и УНИЦЕФ-а. Циљ конференције је да подржи јачање и ширење мреже школа без насиља, да подстакне бољу сарадњу школе и локалне заједнице, и да унапреди васпитну улогу школе.
Конференцију су отворили министар просвете Жарко Обрадовић, директорка УНИЦЕФ-а у Србији Јудита Рајхенберг, директорка канцеларије Швајцарске агенције за развој и сарадњу ("SDC") у Србији Беатрис Мајер и директор за односе са јавношћу Електропривреде Србије Момчило Цебаловић.
Министар Обрадовић и директорка УНИЦЕФ-а Јудита Рајхенберг су уручили сертификате представницима 43 основне школе које су се у оквиру програма „Школа без насиља“ оспособиле да наставе реализацију активности за превенцију насиља, чиме су се придружиле мрежи од 101 школе без насиља. Тридесет и седам школа је добило додатна средства из ДИЛС пројекта за ширење својих искустава и пружање подршке другим школама у превенцији насиља над и међу децом.
„Данас са вама из 43 школе које су добиле плакету настала је мрежа од 101 школе без насиља. Ово је значајан број, али је потребно да се ради даље, да све школе постану школе без насиља, места која су безбедно окружење за децу и младе, која су подстицајна за њихов рад и развој. Ви сте школе које треба да буду пример, шампиони који ће модел ширити пружати подршку и другим школама да унапреде своје програме превенције и интервенције на насиље и да буду иницијатори промена у својим срединама. За свој предани рад имате пуну подршку Министарства просвете“, истакао је министар Жарко Обрадовић у обраћању скупу.
Придружујући се честиткама министра, директорка УНИЦЕФ-а Јудита Рајхенберг је рекла: „Само је пет година прошло од када су прве пилот школе започеле програм Школа без насиља, а чак 101 школа може да се похвали да је стекла неопходна знања и вештине да се успешно ухвати у коштац са насиљем и покаже пут и другим школама. Прихватилистесетешкогзадатка, аливажноједазнатеданистесами, дасмоимисвисавама. Пажљивопратимовашрадивашеуспехе, алииослушкујемовашепримедбе, бриге, понекадаиизгубљенеутакмице.... итрудимоседазаједносавамаосмислимоновеидејекојећевампомоћидабудетејачи.“
Другог дана конференције биће направљен преглед досадашњих ефеката спровођења програма и дефинисаће се планови за наредне кораке и будући рад. Подржавањем Декларације мреже школа без насиља, све школе учеснице још једном ће се обавезати да ће континуирано спроводити и неговати вредности које је програм успоставио.
Сами ученици као активни учесници конференције, анализираће активности вршњачких тимова, дискутовати о улози ученика у превенцији и интервенцији на насилно понашање у оквиру вршњачке подршке, осмишљаваће начине за обогаћивање програма превенције за ученике старијих разреда и разменити искуства и примере позитивне праксе у својим школама.
Током дводневног рада и учења, у оквиру пленарних излагања и радних група, конференција „Зауставимо насиље заједно“ помоћи ће да се развију нови приступи решавању проблема насиља, формирају сигурније мреже заштите за свако дете, и разраде механизми одрживости и даљег развоја програма „Школа без насиља“.
Компанија ЕКО Србија, Швајцарска агенција за развој и сарадњу у Србији ("SDC") и агенција "Orange" су, као пријатељи конференције, финансијски помогли организацију и реализацију рада конференције Зауставимо насиље заједно.
- Подсетник за сарадњу школа у школским управама можете преузети овде. - Упитник за самопроцену школе можете преузети овде. - УНИЦЕФ програм конференције можете преузети овде. - Презентацију - Биљане Лајовић - Унапређивање компетенција запослених у области васпитног рада можете преузети овде. - Презентацију Дијане Плут - Васпитни рад и етос школе можете преузети овде. - Презентацију Драгана Попадића - Школско насиље и превентивни програми можете преузети овде. - Презентацију Иване Кропфт Глигоровић - Закључци радних група можете преузети овде. - Презентацију Јасмине Ивановић - Реформа система социјалне заштите и сарадња са школама у одговору на насиље можете преузети овде. - Презентацију Јегеса Золтана - Регионални аспекти у превенцији насиља можете преузети овде. - Презентацију Јелене Зајегановић - 5 година програма „Школа без насиља“ можете преузети овде. - Презентацију Јелене Зајегановић - Закључци рада на конференцији можете преузети овде. - Презентацију Малине Ђорђевић - ОШ Владислав Савић Јан Паруновац можете преузети овде. - Презентацију Смиље Крнете - Правилник о протоколу поступања у установи можете преузети овде. - Презентацију Станиславе Вучковић - Одрживост програма кроз мрежу школа можете преузети овде. - Презентацију Станиславе Вучковић - Стање у школама на основу самопроцене одрживости и ширење програма можете преузети овде. - Презентацију Тинде Ковач Церовић - Од регулативе до резултата у превенцији насиља можете преузети овде. - Презентацију Велимира Тмусића - Одговорност установа за безбедност деце и ученика и правила понашања у установи можете преузети овде. - Презентацију Зорана Костића - Заштита деце и ученика - права обавезе и одговорности можете преузети овде