Министарство просвете, науке и технолоског развоја, односно Јединица за превенцију насиља која је формирана, у фебруару месецу уз стручну и финансијску подршку УНИЦЕФ-а осим осталих активности, као један од специфичних циљева има и јачање капацитета школских управа и запослених у предсколским установама/вртићима, основним и средњим школама да конструктивно реагују на насиље и интервенишу у ситуацијама насиља установама.
Јединица за превенцију насиља, у сарадњи са немачком организацијом ГИЗ, у октобру месецу прошле године почела је са спровођењем обука Тимова за кризне интервенције у свим школским управама на територији Србије. Обука Тимова за кризне интервенције представља резултат одличне сарадње на пољу превенције насиља са немачком организацијом ГИЗ која је стручно и финансијски подржала ову обуку. Формирање Тимова за кризне интервенције је и системски одговор на кризне ситуације које на краће или дуже време поремете функционисање уобичајеног тока живота у школи (природна смрт ученика, убиство или самоубиство ученика или наставника, саобраћајне несреће у којој озбиљно страдају ученик или наставник, насиље већих размера итд.).
• Планирано је да се у наредном периоду обуче представници основних и средњих школа као и вртића, што ће обухватити више од 700 запослених у образовно-васпитним установама. На овај начин, биће покривена цела територија Србије, па ће и реакције на кризне ситуације моћи да буду увремењене и адекватне.
•Тимове за кризне интервенције у свакој васпитно-образовној установи, чине директор установе, стручни сарадник и одабрани члан колектива и они су обучени за интервенцију у кризним ситуацијама како би ублажили последице кризних догађаја и помогли у поновном успостављању нормалног функционисања заједнице.
•Поред Тимова који ће бити обучени у свакој школи, оформљени су и мобилни тимови који су део Јединице за превенцију насиља при Министарству просвете, науке и технолошког развоја. Ови тимови састављени су од обучених професионалаца, и за сада их има 28.од тога у Београду 11, у Нису и Пироту 9, Војводини 8 (Сомбор, Нови Сад, Бацка Паланка и Ковин) и они ће бити директна подршка школама и по потреби, на позив директора, ће долазити у школе и помагати колективу у интеграцији трауме, али и у едукацији свих запослених о начинима пружања подршке и помоћи деци и жртвама трауме.
Како да комуницирате са медијима у тренуцима кризе можете сазнати овде.